Polski Angielski Niemiecki Rosyjski
Strona główna » Zanim Kupisz Sprawdź

Sklep internetowy

O Nas

Kontakt

Infolinia:
     801 009 401
Sklep, Hurtownia:
   +48 22 666 37 27
Biuro Handlowe:
   +48 22 498 90 90
Hurtownia:
   +48 22 666 37 27
Serwis:
   +48 22 852 11 38
Księgowość:
   +48 22 664 48 15
Fax:
   +48 22 666 37 28
Pracujemy w godzinach
8:00 - 18:00, Pn. - Pt.

Poradniki

Pali się - Zgaś ryzyko, MTV Unplugged Kasia Kowalska - Warszawa
Pali się - Zgaś ryzyko, MTV Unplugged Kasia Kowalska - Warszawa
Relacja filmowa z imprezy edukacyjnej i koncertu Kasi Kowalskiej. Zobacz Film >
Andrzej Frat - Czadowy Film
Andrzej Frat - Czadowy Film
Spot ku przestrodze, powstały na bazie przeżyć jego twórcy – Andrzeja Frata, który w styczniu 2018 roku zatruł się tlenkiem węgla w swojej własnej łazience. Zobacz Film >
Andrzej Frat - Czadowy dokument, czyli poleciałem na Ibizę.
Andrzej Frat - Czadowy dokument, czyli poleciałem na Ibizę.
Relacje czterech obcych sobie osób, których łączy jedno. Wszystkie cudem uniknęły śmierci po zatruciu tlenkiem węgla. Zobacz Film >
Oprócz Błękitnego Nieba - Tribute to Marek Jackowski - Kraków
Oprócz Błękitnego Nieba - Tribute to Marek Jackowski
Krótka relacja z koncertu sponsorowanego przez naszą firmę. Zobacz Film >
Telewizja ITVM.pl: nie można lekceważyć zagrożenia jakim jest czad.
Jak zabezpieczyć się przed czadem?
Telewizja ITVM.pl: rozmawiamy z Wojciechem Chojnowskim z Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach oraz Norbertem Jackowiczem z firmy Aisko. Zobacz Film >
Jak działa czujnik tlenku węgla?
Jak działa czujnik tlenku węgla?
Czym jest czujnik tlenku węgla i jak działa? Sprawdź, to może uratować Twoje życie! Mówi Dariusz Żołądziejewski, rzecznik lubuskich strażaków. Zobacz Film >
Prelekcja mł. asp. Piotra Kiczuka.
Prelekcja mł. asp. Piotra Kiczuka.
Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste... Zobacz Film >
Referencje, wyróżnienia
Nasze Referencje
Nasza firma i nasze produkty zdobyły wiele nagród i wyróżnień.
Sprawdź za co cenią nas nasi Klienci.
Nasze referencje >
Nasi Partnerzy

NIEBEZPIECZNE CZUJNIKI TLENKU WĘGLA

SPRAWDŹ, CZY CZUJNIK TLENKU WĘGLA KTÓRY MASZ LUB ZAMIERZASZ KUPIĆ
NIE JEST PRODUKTEM STWARZAJĄCYM NIEBEZPIECZNE ZAGROŻENIE
BARDZO WAŻNE!
Szanowni Państwo w sprzedaży detalicznej i na aukcjach internetowych sporadycznie oferowane są czujniki tlenku węgla firmy KIDDE przeznaczone na rynek północnoamerykański. Produkowane są one zgodnie z normą US2034 oraz nie posiadają oznaczenia CE, dlatego nie mogą być sprzedawana na terenie Unii Europejskiej. Czujniki takie nie mają ważnej gwarancji producenta na terenie Unii Europejskiej. Dlatego wszelkie, ewentualne roszczenia z tytułu napraw gwarancyjnych należy dochodzić bezpośrednio w firmie Kidde w USA.
Czujniki tlenku węgla KIDDE przeznaczone na rynek europejski są produkowane zgodnie z normami EN50291-1:2010; EN50291-2:2010. Zgodność z ww. normami została potwierdzona przez niezależną jednostkę badawczą British Standard Institute (BSI), numer raportu KM98848. Urządzenia przeznaczone na rynek europejski posiadają nadrukowany na obudowie znak CE oraz symbol graficzny jednostki certyfikującej BSI.
CE
Znak CE
BSI
Znak jednostki certyfikującej BS
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt: infolinia 801 009 401 lub telefon (48) 22 666 37 27 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.
ZANIM KUPISZ CZUJNIK TLENKU WĘGLA SPRAWDŹ...

CZY URZĄDZENIE JEST NOWE

Należy kupować wyłącznie urządzenie nowe, oryginalnie zapakowane przez producenta! Czujniki tlenku węgla mają ograniczony czas pracy. Rozpoczyna się on od momentu zainstalowania baterii lub podłączenia zasilania zewnętrznego. Dlatego nie zaleca się kupowania czujników z "drugiej ręki", ponieważ nie wiadomo jak długo i w jakich warunkach były użytkowane.

SPOSÓB PAKOWANIA

Czujniki powinny być pakowane w taki sposób, aby rozpakowywanie urządzenia wymagało mechanicznego uszkodzeniu opakowania np. rozcięcia opakowania. Dzięki temu końcowy odbiorca ma 100% pewność, że urządzenie nie było wcześniej używane.

RODZAJ ZASTOSOWANEGO SENSORA DO WYKRYWANIA TLENKU WĘGLA

Sensor jest "sercem" czujnika. Ma istotny wpływ na trwałość oraz sposób działania urządzenia. Najlepszym typem sensora jest sensor elektrochemiczny. Zapewnia on stabilną i długotrwałą pracę urządzenia, eliminuje tzw. fałszywe alarmy”, jest odporny zmiany wilgotności oraz działa w szerokim zakresie temperatur (0 C - 40 C). Sensory elektrochemiczne renomowanych producentów posiadają doskonałą dokładność dla całego zakresu wykrywania tlenku węgla. Czujniki CO z takimi sensorami gwarantują prawidłową pracę urządzenia przez minimum 7 lat.

UWAGA! Na rynku oferowane są również czujniki tlenku węgla z sensorami elektrochemicznymi niskiej jakości. Czas działania urządzeń wyposażonych w takie sensory zwykle nie przekracza 2 - 3 lat!

Innym rodzajem sensorów montowanych w czujnikach CO są sensory półprzewodnikowe. Czujniki wyposażone w sensory półprzewodnikowe mogą być zasilane tylko z sieci. W czasie pracy pobierają moc potrzebną do podgrzania warstewki tlenku cyny do temperatury ok. 500 C, dlatego eksploatacja ich jest kosztowna. Z upływem czasu czułość ogniwa zmienia się, przez co stają się źródłem "fałszywych alarmów". Sensory półprzewodnikowe są czułe na zmiany wilgotności w pomieszczeniu oraz charakteryzują się niską dokładnością. Urządzenia z półprzewodnikowymi sensorami nie spełniają normy EN50291-1:2010 dla domowych wykrywaczy tlenku węgla.

ZGODNOŚĆ Z NORMĄ EN50291-1:2010

Czujniki tlenku węgla sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania normy europejskiej EN 50291-1: 2010 dla domowych detektorów tlenku węgla. Norma ta obowiązuje również w Polsce. Sama deklaracja producenta, że urządzenia spełnia wymagania normy jest niewystarczająca Aby mieć pewność, co do prawidłowego działania czujnika CO, zgodność z normą powinna zostać potwierdzona przez niezależną jednostkę badawczą.
W przypadku czujników tlenku węgla firmy KIDDE zgodność z ww. normą została potwierdzona przez niezależną jednostkę badawczą British Standard Institute (BSI), numer raportu KM98848.
Na obudowie urządzeń, które pomyślnie przeszły badania na zgodność z normą EN50291-1: 2010 umieszcza się znak jednostki certyfikującej, numer normy wg. której urządzenie było badane oraz numer raportu.

Przykład oznaczenia:
CE
Oznaczenie CE informuje o tym, że dane urządzenie jest dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. nie potwierdza spełnienia wymagań normy EN 50291-1:2010 dla urządzeń elektrycznych do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych.
 
BSI
Znak jednostki certyfikującej British Standard Institute (BSI), potwierdzający, że urządzenie pomyślnie przeszło badanie na zgodność z normą EN50291:2010
EN50291-1:2010 - numer normy zgodnie z którą urządzenie było badane
KM98848 - numer raportu z badań
Czujników tlenku węgla nie posiadających znaku zgodności z normą EN 50291-1:2010 nie powinno się kupować!
Często w opisach urządzeń można przeczytać informację, że: "Czujnik jest produkowany zgodnie z obowiązującą normą..." lub "Czujnik jest kalibrowany (certyfikowany) zgodnie z obowiązującą normą..." Powyższe sformułowania nie oznaczają, że takie czujniki tlenku węgla spełniają wymagania zawarte w tych normach, przez co mogą wprowadzać potencjalnego nabywcę w błąd. Jeżeli urządzenie zostało przebadane przez niezależną jednostkę certyfikującą na jego obudowie umieszcza się znak jednostki certyfikującej, informację według jakiej normy było certyfikowane oraz numer raportu (przykład oznaczenia powyżej).

GWARANCJA

Należy zwrócić uwagę na długość okresu gwarancji. W przypadku czujników z sensorami elektrochemicznych nowej generacji gwarancja udzielana jest na 7 lub 10 lat.
UWAGA! Gwarancja powinna obejmować urządzenie i sensor.
Koniecznie trzeba sprawdzić, czy gwarancja nie jest ograniczona (w warunkach gwarancji). Niektórzy producenci lub Importerzy udzielają na produkty np. 5-letnią, ograniczoną gwarancję. Ograniczenie polega na tym, że okres gwarancyjny nie obejmuje najważniejszego elementu czujnika tj. sensora, na który udzielana jest wyłącznie np. 2-letnia gwarancja! W takim przypadku faktycznie „całkowita” gwarancja sprowadza się do 2-letniego okresu, ponieważ nie jest zalecane wymienianie samego sensora

ROCZNY KOSZT EKSPLOATACJI - CENA URZĄDZENIA

Nie należy się sugerować tylko ceną urządzenia. Decydując się na zakup czujnika trzeba mieć świadomość, że każdy czujnik tlenku węgla ma ograniczony czas działania. Czas ten zależy od typu zastosowanego sensora. W przypadku sensorów elektrochemicznych słabej jakości zwykle nie przekracza 2 lat. W przypadku sensorów elektrochemicznych renomowanych producentów gwarantowana żywotność sensora wynosi 7 lat, a dla sensorów elektrochemicznych nowej generacji nawet 10 lat. Dlatego porównywanie czujników staje się bardziej wymierne, gdy pod uwagę weźmiemy cenę czujnika powiązaną z gwarantowanym czasem jego działania tzw. Roczny Koszt Eksploatacji.

RKE = cena urządzenia / okres gwarancji udzielonej na czujnik łącznie z sensorem.
Roczny Koszt Eksploatacji (RKE) wyrażony jest w zł/rok
Np. w przypadku czujnika czadu 5CO: cena urządzenia 82 zł, okres gwarancji 7 lat.
A więc RKE dla czujnika 5CO = 82/7 = 11,71 zł/rok
Analogicznie RKE dla czujnika 5DCO wynosi 14,00 zł/rok.

INSTRUKCJA

Prawidłowe działanie czujnika CO zależy min. od właściwego sposobu jego instalacji, dlatego należy zwrócić uwagę, czy wraz z urządzeniem jest dostarczona instrukcja montażu w języku polskim. Powinna ona zawierać nie tylko czytelny opis sposobu wyboru miejsca instalacji oraz użytkowania czujnika, ale również, co najmniej podstawowe wiadomości o tlenku węgla, objawach towarzyszących zatruciu czadem oraz sposobie postępowania w przypadku uruchomienia się czujnika.
Nie igraj ze zdrowiem i życiem swoim i swoich najbliższych!
«« »»
Nie kupuj detektorów niewiadomego pochodzenia...
Dalej
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021  |  2199326 wywołań od 23.12.2013  |  Copyright ® 2002 - 2021 Aisko Sp. J.
Nazwa i logo Kidde są zarejestrowanymi znakami towarowymi Kidde Intellectual Property Holdings, Limited. Użyte za zgodą właściciela