Polski Angielski Niemiecki Rosyjski
Strona główna » Ogólne wiadomośći o czujnikach dymu

Sklep internetowy

O Nas

Kontakt

Infolinia:
     801 009 401
Sklep, Hurtownia:
   +48 22 666 37 27
Biuro Handlowe:
   +48 22 498 90 90
Hurtownia:
   +48 22 666 37 27
Serwis:
   +48 22 852 11 38
Księgowość:
   +48 22 664 48 15
Fax:
   +48 22 666 37 28
Pracujemy w godzinach
8:00 - 18:00, Pn. - Pt.

Poradniki

Pali się - Zgaś ryzyko, MTV Unplugged Kasia Kowalska - Warszawa
Pali się - Zgaś ryzyko, MTV Unplugged Kasia Kowalska - Warszawa
Relacja filmowa z imprezy edukacyjnej i koncertu Kasi Kowalskiej. Zobacz Film >
Andrzej Frat - Czadowy Film
Andrzej Frat - Czadowy Film
Spot ku przestrodze, powstały na bazie przeżyć jego twórcy – Andrzeja Frata, który w styczniu 2018 roku zatruł się tlenkiem węgla w swojej własnej łazience. Zobacz Film >
Andrzej Frat - Czadowy dokument, czyli poleciałem na Ibizę.
Andrzej Frat - Czadowy dokument, czyli poleciałem na Ibizę.
Relacje czterech obcych sobie osób, których łączy jedno. Wszystkie cudem uniknęły śmierci po zatruciu tlenkiem węgla. Zobacz Film >
Oprócz Błękitnego Nieba - Tribute to Marek Jackowski - Kraków
Oprócz Błękitnego Nieba - Tribute to Marek Jackowski
Krótka relacja z koncertu sponsorowanego przez naszą firmę. Zobacz Film >
Telewizja ITVM.pl: nie można lekceważyć zagrożenia jakim jest czad.
Jak zabezpieczyć się przed czadem?
Telewizja ITVM.pl: rozmawiamy z Wojciechem Chojnowskim z Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach oraz Norbertem Jackowiczem z firmy Aisko. Zobacz Film >
Jak działa czujnik tlenku węgla?
Jak działa czujnik tlenku węgla?
Czym jest czujnik tlenku węgla i jak działa? Sprawdź, to może uratować Twoje życie! Mówi Dariusz Żołądziejewski, rzecznik lubuskich strażaków. Zobacz Film >
Prelekcja mł. asp. Piotra Kiczuka.
Prelekcja mł. asp. Piotra Kiczuka.
Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste... Zobacz Film >
Referencje, wyróżnienia
Nasze Referencje
Nasza firma i nasze produkty zdobyły wiele nagród i wyróżnień.
Sprawdź za co cenią nas nasi Klienci.
Nasze referencje >
Nasi Partnerzy
Powrót
Strona  1  2
Następna
DO CZEGO SŁUŻĄ CZUJKI DYMU?
Zadaniem czujek dymu jest jak najwcześniejsze ostrzeżenie o pożarze. Są one w stanie wykryć nawet minimalne ilości szkodliwych produktów spalania, dzięki czemu mogą w porę ostrzec o zaistniałym zagrożeniu, umożliwiając podjęcie odpowiednich działań (ewakuację domowników, zawiadomienie straży pożarnej itp.). W przypadku wykrycia zagrożenia uruchamiają alarm akustyczny o sile 85dB oraz alarm optyczny. Mogą być zasilanie z sieci 230V lub baterii umieszczonej wewnątrz obudowy. Czujki zasilane bateryjnie zapewniają szybki i prosty montaż oraz gwarantują prawidłowe działanie nawet w przypadku zaniku napięcia zasilania w sieci.
JAKĄ NORMĘ MUSZĄ SPEŁNIAĆ CZUJKI DYMU?
Czujki dymu sprzedawane na obszarze Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania normy zharmonizowanej PN-EN14604:2006P (EN14604:2005). Norma ta określa wymagania, metody badań, kryteria zadziałania oraz instrukcje producenta dla autonomicznych czujek dymu, działających z wykorzystaniem światła rozproszonego, światła przechodzącego lub jonizacji, przeznaczonych do stosowania w mieszkaniach lub podobnych obiektach mieszkalnych (domach jednorodzinnych).
JAKI DOKUMENT WYMAGANY JEST W PRZYPADKU SPRZEDAŻY CZUJEK NA RYNKU EUROPEJSKIM?
Deklaracja Właściwości Użytkowych
Zgodnie z europejską regulacją prawną (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr. 305/2011 tzw. dyrektywa CPR), w celu wprowadzenia i udostępniania na rynku europejskim czujek dymu wymagane jest przedstawienie przez producenta Deklaracji Właściwości Użytkowych (CPD). Deklaracja właściwości użytkowych (CPD) sporządzana jest przez producenta na podstawie procesu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych czujki przeprowadzonego przez notyfikowaną jednostkę badawczą z Unii Europejskiej z uwzględnieniem wymagań normy PN-EN14604:2006P (EN14604:2005). Dokument CPD jest wymagany w przypadku sprzedaży czujek dymu i powinien być dołączany do produktu. Jeżeli nie został załączony, to na żądanie nabywcy sprzedawca ma obowiązek przedstawić ww. dokument.
JAK OZNACZONE SĄ CZUJKI DOPUSZCZONE DO SPRZEDAŻY NA RYNKU EUROPEJSKIM?
W przypadku, gdy czujka została przebadana przez notyfikowaną jednostkę badawczą z Unii Europejskiej na obudowie wyrobu i / lub w jego dokumentacji, producent umieszcza znak CE, poniżej którego musi być podany numer unikalny numer Deklaracji Właściwości Użytkowych dla danego produktu. Przykład poniżej pokazuje oznaczenie czujki Kidde model 29HD.
Oznaczenia czujników dymu
0786                    - unikalny numer notyfikowanej jednostki badawczej VdS
20733 09             - unikalny numer dokumentu
EN14604:2005    - norma na podstawie, której została wykonana ocena czujki
Dodatkowo, na obudowie wyrobu i / lub w jego dokumentacji może znajdować się logo jednostki badawczej. W tym przypadku jest to logo VdS.
Oznaczenia czujników dymu
VdS                      - logo instytucji badawczej
EN14604:2005     - norma, wg. której były przeprowadzone badania
G206007               - numer z raportu badań
JAKI JEST PODZIAŁ CZUJEK ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB WYKRYWANIA POŻARU?
W zależności od zastosowanej technologii detekcji pożaru czujki dzielą się na jonizacyjne i optyczne (fotoelektryczne).
CZUJKI JONIZACYJNE
Czujki jonizacyjne mogą wcześniej niż alarmy optyczne wykryć niewidoczne produkty spalania (w przypadku pożarów z otwartym płomieniem, którym towarzyszy niewielka ilość widocznego dymu). Mogą być umieszczane w pobliżu pomieszczeń o dużej wilgotności np. na korytarzu w pobliżu łazienki.
Czujnik Jonizacyjny
Działają na zasadzie zmniejszenia prądu jonizacji w komorze pomiarowej wskutek zmniejszenia się ruchliwości nośników prądu (jonów), do których przyłączają się widzialne i niewidzialne cząstki produktów spalania. Zmniejszenie natężenia prądu jonizacji powoduje włączenie sygnalizacji alarmowej.
CZUJKI OPTYCZNE
Czujki optyczne szybciej niż czujki jonizacyjne wykrywają pożary wolno rozprzestrzeniające się, tzn. takie, którym towarzyszy duża ilość dymu widocznego, bez otwartego ognia (np. dym z tlących się przedmiotów). Są one mniej podatne na produkty spalania powstające w trakcie gotowania lub smażenia, dlatego mogą być umieszczane w pobliżu pomieszczeń kuchennych.
Czujki Optyczne
Działają na zasadzie pomiaru promieniowania rozproszonego przez cząstki dymu. W komorze pomiarowej czujki optycznej znajduje się dioda emitująca światło podczerwone, soczewka oraz światłoczułe ogniwo (fotodioda odbiorcza). W normalnych warunkach do fotodiody odbiorczej nie dociera światło zewnętrzne oraz światło emitowane z diody nadawczej. Wniknięcie dymu do komory pomiarowej powoduje rozproszenie promieniowania i skierowanie go na fotodiodę odbiorczą następstwem, czego jest przejście czujki w stan alarmu.
Pożary w budynkach mieszkalnych powstają i rozprzestrzeniają się w trudny do przewidzenia sposób, dlatego firma Kidde zaleca montaż zarówno czujek jonizacyjnych jak i optycznych. W budynkach mieszkalnych powinna być zamontowana minimum jedna czujka dymu jonizacyjna i jedna czujka dymu optyczna.
Żadna część powyższego opracowania, zarówno w całości jak i we fragmentach, nie może być modyfikowana, ani przetwarzana w jakikolwiek sposób elektroniczny, fotograficzny, mechaniczny oraz inny bez pisemnej zgody firmy AISKO.
Powrót
Strona  1  2
Następna
Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021  |  2243962 wywołań od 23.12.2013  |  Copyright ® 2002 - 2021 Aisko Sp. J.
Nazwa i logo Kidde są zarejestrowanymi znakami towarowymi Kidde Intellectual Property Holdings, Limited. Użyte za zgodą właściciela