Do czego służą czujniki gazu?
W jaki sposób alarmują?
UWAGA!
Nigdy nie ignoruj uruchomienia się alarmu. Aktywacja sygnalizacji alarmowej czujnika może oznaczać występowanie wysokiego stężenia tego gazu.
Czujnik sygnalizuje obecność gazu w pobliżu sensora. Należy pamiętać, że gaz może być obecny w innych obszarach.
Podział czujników ze względu na wykrywany gaz
W zależności od typu urządzenia czujniki gazowe są tak zaprojektowane i skalibrowane, aby wykrywały konkretny gaz: metan lub mieszaninę propan-butan, zanim jego stężenie będzie niebezpieczne dla zdrowia i życia mieszkańców. Ze względu na właściwości fizyczne gazów ważne jest, aby czujnik służący do detekcji metanu, nie był wykorzystywany do wykrywania mieszaniny propan-butan i na odwrót oraz żeby czujniki były montowane na odpowiedniej wysokości.
Na rynku są dostępne czujniki uniwersalne np. model MTG-3000H, które wykrywają zarówno metan, jak i mieszaninę propan-butan. W przypadku tych czujników należy pamiętać, żeby były zamontowane na odpowiedniej wysokości tzn. dla metanu jak najbliżej sufitu, a mieszaniny propan-butan tuż nad podłogą.
Przy jakim stężeniu gazu uruchomiają sygnalizację alarmową?
Zgodnie z normą PN-EN 50194-1:2009 czujnik gazu powinien być tak skalibrowany, aby aktywował sygnalizację świetlną i dźwiękową, gdy stężenie objętościowe gazu będzie w przedziale od 3% do 20% Dolnej Granicy Wybuchowości monitorowanego gazu.
Dolna Granica Wybuchowości - najniższe stężenie objętościowe substancji palnej (gazów, par, pyłów) w mieszaninie z powietrzem, przy którym może nastąpić zapalenie się tej substancji (wybuch) pod wpływem bodźca termicznego.
W instrukcji obsługi producent jest zobowiązany podać próg alarmowy, przy jakim aktywowana jest sygnalizacja alarmowa dla monitorowanego gazu. Taką informację można znaleźć zwykle w danych technicznych urządzenia. Można przyjąć, że im niższy jest próg alarmowy czujnika, tym szybciej wykryje on wyciek gazu (tzn. jest bardziej czuły).
Co to oznacza, że próg alarmowy wynosi np. 5% DGW dla metanu?
Czuję gaz, a czujnik nie włączył się. Dlaczego?
Jak są zasilane czujniki gazu?
W zależności od konstrukcji czujnik gazu może być zasilany napięciem sieciowym 230 Vlub napięciem stałym np. 12 V DC za pośrednictwem zasilacza sieciowego dostarczanego w komplecie.
W przypadku czujników zasilanych napięciem stałym 12 VDC urządzenia te mogą być podłączane kablem ze wtyczką do gniazda zapalniczki samochodowej. Dzięki temu możemy je użytkować m.in. w samochodach, na łodziach, jachtach i wszędzie tam, gdzie znajduje się odpowiednie gniazdo.
Czy mogą być zasilane tylko z baterii?
Obecnie na rynku nie ma czujników gazów wybuchowych zasilanych wyłącznie z baterii.
Ze względu na technologię wykrywania wycieku gazu opartą na sensorach półprzewodnikowy lub katalitycznych oraz konieczność zapewnienia ciągłej pracy urządzeń, domowe czujniki gazu mogą być zasilanie tylko napięciem sieciowym lub napięciem stałym za pośrednictwem zasilacza sieciowego.
Dostępne są w sprzedaży wprawdzie czujniki gazu zasilane z sieci z podtrzymaniem bateryjnym zapewniającym pracę czujnika w przypadku zaniku prądu, ale zwykle nie dłużej niż przez kilka godzin.
Jaką normę muszą spełniać?
W pomieszczeniach mieszkalnych mogą być montowane wyłącznie certyfikowane czujniki gazu spełniające polską normę PN-EN50194-1:2009. Norma ta określa wymagania, metody badań, kryteria jakie muszą spełniać urządzenia elektryczne przeznaczone do wykrywania gazów palnych w pomieszczeniach domowych.
W przypadku czujników gazów palnych, które mają być zamontowanie w przyczepach przyczepy i samochody karawaningowych, na łodziach oraz jachtach powinny one spełniać wymagania normy PN-EN50194-2:2019.