Chcesz pozbyć się liści i gałęzi po sezonie? Nie pal ich, bo dostaniesz mandat!

Jesień to między innymi czas porządków w ogródkach i na działkach. Spadające liście trzeba zagrabić, suche gałęzie pozbierać i jakoś się tego wszystkiego pozbyć z posesji. Wiele osób ma na to jeden sposób – spalanie.

I tu uwaga - przestrzegamy! Palenie liści i gałęzi może być nie tylko niebezpieczne i prowadzić do przypadkowego wzniecenia pożaru, ale jest też zabronione prawnie!

Zakaz spalania liści na działkach reguluje m.in. ustawa o odpadach, a dokładnie art. 30, który stanowi, że „zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym spalania) poza instalacjami lub urządzeniami do tego przeznaczonymi”.

Ponieważ obecnie wszyscy jesteśmy objęci obowiązkiem segregowania śmieci, a gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadów, oznacza to w praktyce, że samodzielnie liści i gałęzi na działkach spalać nie wolno.

Co więcej, spalania odpadów roślinnych zabrania też przepis art. 144 Kodeksu Cywilnego, nakazujący „powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. A zatem spalanie odpadków roślinnych, które powoduje powstawanie dymu uciążliwego dla posiadaczy sąsiednich posesji, stanowi naruszenie tego artykułu.

Co Ci grozi za złamanie przepisu?
Mandat karny w wysokości 500 zł.

Musisz też wiedzieć, że na terenie ogródków działkowych spalania liści i gałęzi dodatkowo zabrania regulamin ROD, uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.

Co więc zrobić z zalegającymi liśćmi i gałęziami?

Odpady możesz dostarczyć do lokalnego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK-i znajdziesz na terenie każdej gminy. Większość gmin organizuje także odbiory odpadów zielonych.

Liście mogą też posłużyć do okrywania roślin na zimę - pozwoli to na uchronienie ich przed działaniem mrozów. Jeśli posiadasz własny kompostownik, również możesz zasilić go liśćmi.

Suchych gałęzi możesz użyć do spalenia w ognisku zorganizowanym w celach rekreacyjnych. Tylko pamiętaj, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa!

Zakazuje się palenia ogniska:

  • w pobliżu materiałów palnych;
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej; 
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i palnych płodów rolnych;
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu

Jeśli już palisz ognisko, pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w gaśnicę lub spray gaśniczy.